The Fruitcakes

Koncert

3 maja, godz: 21:00 - Dziedziniec Zamku w Sandomierzu

 

Na tegorocznej Niezwykłej Majówce dla fanów brzmień psychodelicznych i harmonijnych lat 60. i nie tylko, koncert zagrają The Fruitcakes, o których jest coraz głośniej w mediach i na europejskiej scenie muzycznej.

 

W erze dominacji elektroniki, powrót do lat 60. - epoki dla muzyki odmiennej równie stylistycznie, co technicznie od czasów współczesnych - zdaje się być nie tyle eksperymentem, co wręcz przejawem szaleństwa. Jednak w twórczości The Fruitcakes nie ma przypadku - to świadomy dobór środków, dzięki którym powstała wyjątkowa koncepcja zespołu robiącego ogromną różnicę na scenie polskiej muzyki XXI wieku.

 

Oddając hołd klasyce rocka końca lat 60., czego dowodem są silne wpływy The Beatles i sceny psychodelicznej, The Fruitcakes tworzą muzykę niesamowicie dopieszczoną harmonicznie. Obranie tej drogi zaowocowało brzmieniem melodyjnym, pełnym wysublimowanych smaczków i nieoczywistości, które finalnie składają się na niezwykle spójny materiał. Krążek zatytułowany The Fruitcakes 2 ukazał się 7 lipca 2017 roku nakładem belgijskiej wytwórni PIAS.

 

Dwanaście utworów zarejestrowano techniką analogową w studiu im. Adama Mickiewicza w Warszawie, tym samym, w którym powstawały płyty takich formacji jak Lenny Valentino, Lilly Hates Roses, Ścianka czy Kristen. Dzięki dobraniu metody nagrań do stylistyki kompozycji, uzyskano niesamowicie autentyczny efekt, w którym czuć ducha przeszłości. Sztukę tę udało się osiągnąć za sprawą dwóch wielkich postaci polskiej muzyki, które czuwały nad powstaniem materiału - Maciejowi Cieślakowi, współtwórcy wspomnianych już Ścianki i Lenny'ego Valentino, który zajął się nagraniem, produkcją oraz miksem oraz odpowiedzialnemu za mastering Marcinowi Cichemu, znanego m.in. ze Skalpela.

 

W skład zespołu wchodzi 4 młodych chłopaków z Pomorza:

Tomasz Ziętek (wokal + gitara) aktor, znany między innymi z filmów takich jak “Kamienie na Szaniec”, “Konwój” czy “Cicha Noc” - która obecnie triumfuje na wielu festiwalach filmowych; rola w tym filmie przyniosła mu nominację do polskiej nagrody filmowej za drugoplanową rolę męską.

Kuba Zwolan (wokal + gitara) wszechstronny muzyk, współpracuje między innymi z takimi zespołami jak Audiosinice czy Kilgoure.

Lukas Tymański (wokal + perkusja) znany również z 2. edycji programu Azja Express, gdzie zyskał sympatię widzów pojawiając się u boku ojca, Tymona Tymańskiego, w ubiegłym roku współpracował z zespołem Ścianka.

Przemek Bartoś (wokal + bass) basista i kompozytor współpracujący między innymi z takimi artystami jak Aleksandra Dąbrowska, Hugo Race (Nick Cave and The Bad Seeds) Marek Gałązka czy Daniel Herzov.