Polska Światłoczuła

 

Polska Światłoczuła już siódmy rok przemierza nasz kraj docierając z ambitnymi polskimi filmami i ich twórcami do miejscowości pozbawionych kin. Projekt zainicjowany w 2011 roku przez Dorotę Kędzierzawską i Arthura Reinharta trafia do nieoczywistych, często trudno dostępnych miejsc takich jak świetlice wiejskie, zakłady karne i ośrodki poprawcze, muzea, zamki, a nawet stare kościoły – wszędzie tam gdzie są głodni kina widzowie.

 

We współpracy z 15. Festiwalem Filmów-Spotkań Niezwykłych w Sandomierzu Polska Światłoczuła zorganizuje wyjątkową majówkową trasę. W jej programie znajdą się m.in. projekcje fabularnego debiutu Jana P. Matuszyńskiego „Ostatnia rodzina” w Zaklikowie i Zawichoście. Wyjątkowym gościem, który weźmie udział w spotkaniach z publicznością po pokazach będzie Andrzej Seweryn. Dyskusje będą transmitowane na żywo na stronie internetowej: www.polskaswiatloczula.pl.

 

W programie tej niezwykłej trasy znajdzie się również przystanek w Sandomierzu, gdzie 3 maja w ramach 15. Festiwalu Filmów-Spotkań Niezwykłych Polska Światłoczuła zorganizuje akcję Malowanie Światłem. Przez cały dzień na sandomierskim rynku za pomocą światła, ruchu i wyobraźni będzie można tworzyć barwne kompozycje utrwalane na fotografiach. Ponadto w światłoczułym punkcie będzie można spotkać twórców filmowych, porozmawiać o projekcie, zobaczyć wspomnienia z filmowych podróży po Polsce oraz zaprosić projekt do swojej miejscowości.

 

4 maja w dwóch miejscowościach zaprezentowane zostaną animacje z TV Studia Filmów Animowanych w Poznaniu. Pokazy dla dzieci odbędą się w Szkołach Podstawowych w Głazowie i Nawodzicach, a po nich producentka Ewa Sobolewska opowie o pracy animatora i powstawaniu filmów.

 

Polska Światłoczuła podczas Festiwalu Filmów-Spotkań Niezwykłych