Selfi Maskarada

Selfie Masquerade

 

Wystawa fotografii z cyklu "Nikt nie chce być nikim" Zofii Łuczko

27 kwietnia - 6 maja, Iluzjon Art Cafe przy SCK, Sandomierz

 

Motto: „ Tatuaż gałek ocznych miał pomóc Oli zrobić karierę.”  Onet.pl

 

Rok 2013 to pierwsze smartfony. Kilka lat wcześniej, w 2004 r., w niewielkim studenckim gronie debiutuje Facebook.  2012 - Instagram we współpracy z Androidem rozpoczyna podbój świata. Kultura obrazkowa rozpycha się niewiarygodnie bezczelnie, wystarczyło zaledwie kilka lat, by hipernowoczesność  dotkliwie zdemaskowała naszą próżność, a życie wielu ludzi zdominowało podporządkowanie się reżimowi wizerunku. Nadprodukcja autoportretów typu selfie jest tak ogromna, że coraz trudniej autorom przebić się z wrzaskiem: „heloł, tu jestem!!! Wyścig na  wymyślanie sposobów przekraczania granic, by przyciągnąć zainteresowanie, zdaje się nie mieć mety. Mizdrzymy się do telefonu w ekstremalnie niebezpiecznych sytuacjach, z ludzkimi dramatami na drugim planie, kalecząc i maltretując własne ciała. To odcinanie się od rzeczywistości, codzienności i zdrowego rozsądku, rezygnacja z myślenia na rzecz intensywności przeżyć , o których natychmiast trzeba opowiadać w efektownej selfi - sprzedaży.  Nikt nie chce być nikim, ale też nikt nie jest  tym, za kogo się podaje.

 

Media społecznościowe niczym dawni rozmaici cyrkowi i jarmarczni menago zarabiający na pokazywaniu baby-dziwo, syjamskich braci, kobiety z brodą czy  rodziny karłów, koszą kasę z reklam oplatających swą siecią nasze selfie-potworności: wielkie oczy, usta glonojada, języki węża, monstrualne cyce i poślady, na których można rozłożyć nakrycie stołowe dla co najmniej dwunastu osób.

 

Selfie Maskarada to druga odsłona projektu „Nikt nie chce być nikim” poświęconego różnym aspektom roli, jaką odgrywają media społecznościowe. Tym razem skupiając  się na wynaturzonych obrazach  selfi -szaleństwa, niezwykle popularnych zwłaszcza wśród młodych ludzi,  próbuję skierować myślenie widza ku refleksji nad tym, co zapewne za nimi się kryje: poczucie pustki, osamotnienie, izolacja, brak pewności siebie, potrzeba akceptacji realizowana poprzez kreację krzykliwego wizerunku, by przez przyciągniecie czyjejś  uwagi potwierdzić swoją wartość.

 

„Selfi Maskarada” to seria obrazów- autoportretów, które powstały poprzez deformację za pomocą zwykłego skanera tradycyjnego zdjęcia- selfi wykonanego telefonem . Fotografia „przegląda się” w lustrze skanera i jest przesuwana po szybie idąc za ruchem światła . Powstaje nowy obraz, przypadkowy, wygenerowany przez urządzenie, efekt końcowy jest za każdym razem inny /nawet gdy działanie powtarzam używając tego samego zdjęcia/, zaskakujący i nieprzewidywalny.

 

Zofia  Łuczko – architekt, członek- założyciel   Stowarzyszenia  Łódź  Filmowa i i Fundacji Miasto Kultury. W latach 80-tych współtwórca i animatorka  związanego z łódzką galerią STRYCH ruchu artystycznego KULTURA ZRZUTY, współredaktor i autorka wielu prac  do wydawanego w latach 1983-87 art- zinu TANGO. W latach 1986-87 zakłada i prowadzi prywatną galerię- świetlicę „U Zofii”- miejsce umożliwiające kontynuację aktywności artystycznej  środowiska Kultury Zrzuty  po zamknięciu Strychu.

 

Od  35 lat blisko współpracuje z grupą Łódź Kaliska, jest współautorem i moderatorem strony internetowej kulturazrzuty.pl.   Współpracuje również od pierwszych edycji z festiwalem Forum Kina Europejskiego Cinergia, jest autorem projektu konkursu KamerTon , będącego muzyczną sceną Festiwalu Cinergia.