SZKLANY EKRAN PILKINGTONA

Szklany Ekran Pilkingtona

Pozostałe warsztaty

Cykl warsztatów

Mecenat NSG Group

Cykl warsztatów filmowych i dziennikarskich, kontynuowanych niezmiennie od 2014 r. dzięki mecenatowi NGS Group, właścicielowi marki Pilkington jako wydarzenie towarzyszące FFSN.

 

Program obowiązkowy spotkań to radosna zabawa, nauka, aktywny udział młodzieży. Pod opieką artystyczną reżyserów i animatorów powstają etiudy, reportaże, animacje, pozostają niezapomniane wrażenia i nowe umiejętności. Każdego roku do działania inspirują nowe wyzwania.

Przygotowanie dziennikarskich i filmowych materiałów uczy nie tylko pracy zespołowej, ale przede wszystkim kształci zmysł obserwacji, sztukę zadawania pytań i prowadzenia jakże przydatnej także w życiu codziennym sztuki dialogu!

Młodzież poznaje tajniki pracy dziennikarza i filmowca. Filmuje i animuje. Staje za kamerą, ale i przed nią. Warsztaty poprzez zabawę i ćwiczenia przybliżą uczestnikom elementy procesu powstawania filmu. Młodzi twórcy uświadamiają sobie znaczenie i zadania innych osób na planie filmowym.

 

Młodzież na festiwalu!

 

Warsztaty to nie tylko praca przy filmie, to także uczestnictwo w wydarzeniach festiwalu, pokazach filmowych i spotkaniach z twórcami, to szansa na konfrontację własnych doświadczeń z doświadczeniami innych, wymianę spostrzeżeń i myśli, analizę rzeczywistości przedstawionej w filmach i tej, która nas otacza. To także utożsamienie się z problemami bohaterów i rozmowy o ważnych sprawach. Młodzi filmowcy obserwują przygotowania i organizację festiwalu, codzienne życie imprezy i miasta podczas kilku festiwalowych dni, spotykać się będą z widzami i posłuchają ich refleksji.

FILMOWE ŻYCIE ETIUD Z WARSZTATÓW PO FESTIWALU

 

Festiwal to czas wytężonej pracy młodych filmowców. Każdego roku w programie imprezy prezentowane są filmy z poprzednich edycji. Podczas FFSN i uroczystej gali wręczenia nagród „szklana pilkingtonowska młodzież” spotyka się z Twórcami NieZwykłymi.

Po zakończeniu festiwalu zmontowane materiały zaczynają żyć swoim życiem na pokazach specjalnych i w internecie. Na specjalnie w tym celu uruchomionym kanale w You Tube i na oficjalnej stronie festiwalu.

 

WYRÓŻNIENIA

Marzec 2015

 

Wyróżnienie NSG Group w Polsce przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu za roztoczenie mecenatu nad warsztatami „Szklany ekran Pilkingtona”.

Forum Odpowiedzialnego Biznesu opublikowało trzynastą edycję raportu „Odpowiedzialny Biznes w Polsce. Dobre Praktyki”, prezentującego najlepsze przykłady działań podejmowanych przez przedsiębiorstwa w ramach Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (ang. CSR). W publikacji wyróżniono aż cztery projekty realizowane przez NSG Group w Polsce – producenta szkła marki Pilkington dla budownictwa i motoryzacji, wśród nich nasze warsztaty „Szklany ekran Pilkingtona”.

PROWADZENIE WARSZTATÓW, OPIEKA ARTYSTYCZNA, MERYTORYCZNA

 

Marian Suchanecki

Absolwent bibliotekoznawstwa i informacji naukowej UAM w Poznaniu, studiów podyplomowych: marketing w kulturze i sztuce Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oraz edukacja filmowa Wyższej Szkoły Humanistycznej w Koszalinie. W latach 1979-1986 asystent na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1986 roku pracuje w Centrum Sztuki Dziecka, gdzie zajmuje się pracownią wideo. Koordynator projektu Wielka Przygoda z Filmem.

 

Maria Smolag

Nauczyciel, wychowawca, pedagog i terapeuta z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 4 w Radomsku.

 

Robert Turło

Reżyser, scenograf, scenarzysta, animator, grafik 2D i 3D. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współprojektant i opiekun artystyczny ekspozycji multimedialnej Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Współpracuje z TV Studiem Filmów Animowanych w Poznaniu. Juror polskich i międzynarodowych festiwali filmowych.

 

Maciej Cuske

Reżyser, scenarzysta i operator filmów dokumentalnych. Absolwent kursu dokumentalnego Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, prowadzonego pod kierunkiem Marcela Łozińskiego. Zanim do niej trafił, nakręcił kilka wideoklipów, a także reportaży dla Telewizji Polskiej. Szkole Wajdy pozostaje wierny do chwili obecnej, tam często realizuje swoje filmy, tam prowadzi zajęcia jako wykładowca (zarówno w szkole, jak i w tzw. przedszkolu filmowym, czyli warsztatach dla młodych, początkujących dokumentalistów). Karierę filmowca amatora rozpoczął w 1997 roku, realizując razem z Marcinem Sauterem na ścinkach taśmy niezależną fabułę, utrzymaną w konwencji absurdalnej czarnej komedii, zatytułowaną „I co wy na to, Gałuszko?”

Autor wielokrotnie nagradzanych dokumentów, wśród których największe sukcesy odnosiły: „Kuracja”, „Antykwariat”, „Na niebie, na ziemi”, „III. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”. W 2013 roku profesjonalnie zadebiutował filmem fabularnym „Stacja Warszawa” wyreżyserowanym wspólnie przez pięciu reżyserów.

Marcin Cuske nie koncentruje się tylko na swoich filmach. W „PRL de luxe” Edyty Wróblewskiej był operatorem kamery, reżysersko pomagał Michałowi Marczakowi w realizacji jego debiutanckiego „Końca Rosji”, a w pełnometrażowym filmie Marcina Sautera – „Na północ od Kalabrii” był drugim reżyserem i przeprowadzał wywiady z bohaterami obrazu.

 

Marcin Garbarek

Reporter i dziennikarz lokalnego Radia Leliwa w Sandomierzu. Dyrektor Fundacji Kultury Ziemi Sandomierskiej.