Filmowe ogrody wyobraźni

Filmowe ogrody wyobraźni

Warsztaty Filmowe Ogrody Wyobraźni:

(do 2013 r. pod nazwą Ogrody polskiej animacji) to projekt edukacyjno-artystyczny dla młodzieży, realizowany cyklicznie od 2008 r. pod mecenatem  warsztatów do 2019 r. była Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych.

Pierwsza edycja odbyła się w Poznaniu. Od 2009 r. warsztaty są imprezą towarzyszącą Festiwalowi Filmów-Spotkań Niezwykłych w Sandomierzu. Udział w warsztatach jest nagrodą w konkursie „Dwa srebrne ekrany” ogłaszanym rok rocznie przez Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych, organizowanym przy współpracy z Centralnym Gabinetem Edukacji Filmowej i Stowarzyszeniem Edukacyjno-Kulturalnym „Venae Artis”.

Uczestnicy warsztatów to młodzież w wieku gimnazjalnym, choć w tym gronie znaleźli też swoje miejsce i młodsi, i starsi pretendenci do miana twórców. Podczas kilkudniowej pracy biorą oni udział we wszystkich etapach powstawania filmu: od autorskiego pomysłu do jego realizacji. Pod opieką artystyczną reżyserów powstają etiudy filmowe, zapisy indywidualnej wyobraźni i talentów młodych twórców. Wykorzystanie różnych technik animacji umożliwia powstanie ciekawych i różnorodnych dzieł. Wszystko co chcielibyście wiedzieć o polskiej animacji, ale boicie się zapytać – parafraza tytułu filmu Woody’ego Allena – była pretekstem do nazwania cyklu pokazów, spotkań i rozmów z reżyserami, twórcami i uczestnikami warsztatów. Wprowadzają one adeptów sztuki w magiczny świat animacji, kreują wyobraźnię przyszłych twórców.

Nie tylko animacja…

Z apetytem na świat i uśmiechem wciąż chcemy się zmieniać i rozwijać! Dlatego animację postanowiliśmy potraktować szerzej, w pełnym tego słowa znaczeniu. Po dwóch latach spotkań z twórcami filmów animowanych zaprosiliśmy do współpracy również dokumentalistów. Z radością animujemy świat na różne sposoby: ożywiamy to, co nieożywione, z poczuciem humoru i twórczo dokumentujemy to, co nas otacza.

W Królestwie Maroka

2012 rok był dla nas doświadczeniem międzykulturowym. W warsztatach wzięli udział przybysze z egzotycznego Królestwa Maroka, uczniowie klas artystycznych Lycee Qualifiant Moulay Ismail z Meknes. Wspólnie z rówieśnikami z Polski w rytmie – i z udziałem- arabskiej muzyki zrealizowali kilka animowanych etiud i zabawny film dokumentalny. Dla młodych Marokańczyków nie było to pierwsze spotkanie z polską animacją. Rok wcześniej, w ramach 3. edycji Spotkań z filmem polskim w Królestwie Maroka pn. Otwórz oczy! na polskie kino, wzięli udział w spotkaniach warsztatowych prowadzonych przez Roberta Turło. Warsztaty odbyły się dzięki współpracy z Ambasadą RP w Rabacie i Instytutem Francuskim w Meknes.

Okiem motyla

W 2013 do współpracy zaprosiliśmy osoby niesłyszące. Warsztaty przyjęły nazwę Okiem motyla. Motyl jest symbolem osób Głuchych, tak jak oni nie słyszy dźwięków. Dzięki obecności Kariny Akseńczuk, tłumaczki języka migowego odbyło się niezwykle interesujące spotkanie dwóch odmiennie komunikujących się światów. Podczas warsztatów w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, w jubileuszowym roku 100-lecia sceny, powstało tłumaczenie na język migowy przedstawienia „Zemsty”. Zrealizowano dwa filmy dokumentalne i tłumaczenia pięciu bajek dla dzieci z cyklu „Bajki i baśnie polskie”, zrealizowanych przez Telewizyjne Studio Filmów Animowanych z Poznania.

Projekt otrzymał wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Przesłanie

Tworzenie w tak różnorodnym zespole to najlepszy sposób na szukanie i budowanie porozumienia, tolerancji, wartości, sposób na opisanie językiem sztuki smutków i radości, podobieństw i różnic.

Sztuka nie tylko opisuje rzeczywistość i pomaga ją zrozumieć. Sztuka daje szansę na budowanie pozytywnych relacji. Uczestnicy warsztatów chcą wiedzieć więcej, szukają, kreują swoją rzeczywistość, dlatego częściej uśmiechają się do siebie i do świata.

 Opiekunowie artystyczni

Poznań 2008:

Zbigniew Kotecki

Stanisław Lenartowicz

Sandomierz 2009:

Stanisław Lenartowicz

Wiesław Zięba

Eugeniusz Gordziejuk

Maroko – Martil 2010:

Paweł Czarzasty

Robert Turło

Sandomierz 2010

Zbigniew Kotecki

Robert Turło

Sandomierz 2011:

Maciej Cuske – film dokumentalny

Robert Turło – film animowany

Sandomierz 2012:

Robert Turło – film animowany

Marcin Sauter – film dokumentalny

Sandomierz 2013, 2014:

Robert Turło – film animowany

Maciej Cuske – film dokumentalny

Marcin Sauter – film dokumentalny

Gardzienice 2015:

Jacek Petrycki

Włodzimierz Staniewski

Sandomierz 2016:

Marcin Bortkiewicz

Robert Turło

Sandomierz 2017:

Marcin Koszałka

Yann Seweryn

Katarzyna Czubińska – wprawki do animacji

Elia Kołeczek – wprawki do animacji

Sandomierz 2018:

Wojciech Staroń

Andrzej Sapija

Sandomierz 2019:

Marcin Bortkiewicz

Grzegorz Brzozowski

 Warsztaty filmowo – muzyczne: Ludmiła Bova

Partnerzy projektu:

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Centralny Gabinet Edukacji Filmowej, Polski Instytut Sztuki Filmowej

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dobry duch warsztatów: Andrzej Goleniewski – FN-SKSiL

Koordynacja działań, przygotowanie konkursu „Dwa srebrne ekrany”:

Urszula Silwon- Bublej – SKSiL

Ewa Kanownik – CGEF

Producent: Katarzyna Kubacka – Seweryn

Szukamy NieZwykłości w codzienności