Aktualności

Dla naszych milusińskich

Dzień Dziecka jest 1 czerwca, wszyscy to wiedzą. Ale na Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych Dzień Dziecka trwa bez przerwy: kochamy dzieci, dbamy o nie, mamy dla nich wiele atrakcji. Dlatego podczas każdej edycji przygotowujemy specjalny cykl filmów dla najmłodszych. Co roku też spotykamy się w ogrodzie Domku Długosza pod hasłem „Pociąg do literatury, czyli Goście festiwalu czytają dzieciom” – w tym roku w sobotę, 2 lipca, o godz. 14.30. Doskonale wiemy, że te spotkania cieszą się ogromną popularnością także wśród dorosłych…
Podobnie jest w tym roku: mamy propozycje dla maluchów, dla dzieci starszych, nie zapomnieliśmy także o dzieciach z Ukrainy, szczególnie doświadczonych przez los.
Szczególną uwagę warto poświęcić filmom ze Znakiem Jakości ZEF. Co to jest i dlaczego? ZEF to skrót oznaczający Zespół Edukatorów Filmowych. A ZEF Filmowe Okno na Europę to projekt, który ma na celu wskazywanie i promowanie wartościowych filmów dla dzieci i młodzieży. To właśnie eksperci zgromadzeni pod egidą ZEF wyłaniają najcenniejsze tytuły spośród premier kinowych oraz repertuarów festiwali filmowych dla młodego widza, a Jury ZEF przyznaje nagrody. Znak Jakości ZEF służy jako ważna rekomendacja dla branży kinowej, nauczycieli i oczywiście widzów.
Na na naszym festiwalu także znajdziecie filmy ze Znakiem Jakości ZEF. Co więcej, przed każdym pokazem zapraszamy małych widzów na warsztaty. W sobotę odbędą się one pod hasłem „Budujemy lepszy świat z filmami ze Znakiem Jakości ZEF”. Uczestnicy będą mieli za zadanie zaprojektować i stworzyć plan świata pełnego atrakcji i udogodnień. Będziemy inspirować się pracami znanych i mniej znanych architektów i architektów krajobrazu, a także kadrami z filmów, które posiadają Znak Jakości ZEF. Długi pas papieru posłuży do stworzenia planu „lepszego świata”. Każdy będzie mógł zaplanować, narysować i pokolorować swój fragment świata. Jednocześnie nastawiamy się na współpracę pomiędzy „małymi projektantami”, licząc na to, że będą wymieniać się pomysłami i wzajemnie inspirować.
Niedzielne hasło brzmi „Rośniemy z filmami ze Znakiem Jakości ZEF”. Uczestnicy warsztatów dosłownie wezmą sprawy w swoje ręce: posadzą rośliny, które będą mogli wziąć do domu, by o nie dbać. To, co zamieszka w doniczce potrzebuje do życia wody, a dzieciaki i młodzież rosną dzięki ciekawym, inspirującym filmom – tym, że Znakiem Jakości ZEF.