Aktualności

Dwóch Marków NieZwykłych 2024: Reżyser NieZwykły Marek Koterski i Aktor NieZwykły Marek Kondrat!

Wybór i wręczenie nagrody Artyście NieZwykłemu, to zawsze jest wielkie przeżycie i wielki zaszczyt. Na początku dlatego, że przecież każdy artysta jest NieZwykły, więc co sprawia, że właśnie ten, a nie inny zostanie wybrany? Również moment wręczenia nagrody jest poruszający: emocje, wzruszenie, radość. Po prostu NieZwykłość…

Z tym większą radością ogłaszamy, że podczas 21. edycji Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych w Sandomierzu nagrody dla Artystów NieZwykłych odbierze dwóch Marków: Marek Koterski i Marek Kondrat.

Marek Koterski, Reżyser NieZwykły 2024 – absolwent łódzkiej Filmówki (1972), reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i dramaturg. Przez wiele lat tworzył filmy dokumentalne. W roku 1984 premierę miał „Dom wariatów”, jego debiut fabularny. To właśnie w tym filmie po raz pierwszy pojawił się Adaś Miauczyński – swoiste alter ego reżysera, neurotyczny inteligent, wciąż powracający późniejszej twórczości Koterskiego. Kolejny film, „Życie wewnętrzne” (1986), przyniósł artyście Srebrne Lwy za reżyserię na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Trzecia produkcja fabularna, „Porno”, okazała się ogromnym sukcesem kasowym, co pozwoliło Markowi Koterskiemu na równoległy rozwój kariery teatralnej. W 2002 roku na ekrany kin wszedł najgłośniejszy film z Adasiem Miauczyńskim, „Dzień świra”, zrealizowany na podstawie nominowanej do Nagrody Literackiej Nike sztuki Koterskiego pod tym samym tytułem. Doceniony został zarówno przez publiczność, jak i krytykę, otrzymał wiele nagród (w tym Złote Lwy na FPFF w Gdyni), a wiele cytatów weszło do języka potocznego. Ostatnim, jak do tej pory, filmem Marka Koterskiego jest „7 uczuć” (2018).

Od kilku lat Reżyser NieZwykły rozwija się w pracy teatralnej i… wokalnej. Na tegorocznym Festiwalu wraz z żoną Małgorzatą Bogdańską wystąpią z kameralnym spektaklem muzycznym „Kocham i nienawidzę”.

Marek Kondrat, Aktor NieZwykły 2024 – absolwent warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (1972), aktor filmowy i teatralny. Artysta, który aktorstwo ma we krwi, a swoją pierwszą rolę zagrał mając zaledwie 11 lat w „Historii żółtej ciżemki” (1961). Jako nastolatek wystąpił jeszcze w kilku filmach i spektaklach telewizyjnych, jednak za jego „prawdziwy” debiut uznaje się „Zaklęte rewiry” (1975) Reżysera NieZwykłego Janusza Majewskiego. To wtedy został zauważony przez krytyków i szeroką publiczność i wyróżniony Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego za najlepszy debiut.

Przez kolejne 35 lat zagrał w ponad 80. filmach fabularnych i serialach, równoległe wzbogacając swój dorobek teatralny. Marek Kondrat współpracował z największymi polskimi reżyserami, a wśród nich z wyróżnionymi na naszym Festiwalu Andrzejem Wajdą, Januszem Majewskim, Kazimierzem Kutzem oraz tegorocznym Reżyserem NieZwykłym Markiem Koterskim. Stworzył wiele niezapomnianych kreacji filmowych: m.in. Jana w „C.K. Dezerterach” (1985), Ola w „Psach” (1992), czy tytułową rolę w „Pułkowniku Kwiatkowskim” (1995). Jednak to rola Adasia Miauczyńskiego stała się tą najpopularniejsza, a wcielał się w tę postać aż trzykrotnie: w „Domu wariatów” (1984), „Dniu świra” (2002) oraz we „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” (2006).

Swoją twórczością Marek Kondrat nie tylko zaskarbił sobie sympatię widzów, ale też uznanie krytyków: otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień, w tym nagrodę za pierwszoplanową rolę męską na FPFF w Gdyni („Pułkownik Kwiatkowski”) i Orła za najlepszą główną rolę męską („Dzień Świra”).

Po filmie „Mała matura 1947” (2010) Aktor NieZwykły ogłosił zakończenie swojej kariery. Dotrzymał słowa i od tego momentu konsekwentnie ogranicza swój udział w życiu publicznym. Jednak w tym roku specjalnie dla nas przyjedzie do Sandomierza.