Aktualności

Muzeum na kółkach. Poznaj historię sandomierskich Żydów

„Muzeum na kółkach” to podróżująca w przeszklonym pawilonie wystawa edukacyjna, która odwiedza mniejsze miejscowości oraz gości na wybranych festiwalach kulturalnych i młodzieżowych. Tym razem zawita do Sandomierza!

Wystawa „Muzeum na kółkach” to jedyny w Polsce mobilny projekt edukacyjny, który na tak szeroką skalę przybliża historię polskich Żydów i przywraca pamięć o lokalnej społeczności żydowskiej. Poprzez nowoczesną formę ekspozycji pozwala „doświadczyć historii”, a trójwymiarowa makieta sztetla przybliża miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka.

Serce wystawy stanowi interaktywna mapa, specjalnie przygotowana dla każdej odwiedzanej miejscowości. Mapa zawiera kilkanaście punktów związanych z żydowską historią z uwzględnieniem instytucji życia społecznego i religijnego, zakładów usługowych, przedsiębiorstw, a także miejsc martyrologii i powojennego upamiętnienia. Z kolei kalendarium porządkuje najważniejsze wydarzenia z historii polskich Żydów, a dzięki cytatom z przedwojennych pamiętników odwiedzający dowiadują się więcej o trzech językach polskich Żydów – polskim, jidysz i hebrajskim.

„Muzeum na kółkach” stanie w dniach 23-25 czerwca na bulwarze Sandomierskim. Wstęp wolny