Aktualności

Wspólne śpiewanie z Jurkiem Filarem

Każde pokolenie ma swoje pieśni, by nie powiedzieć – hymny, ma też swoich pieśniarzy. I taką właśnie osobą jest Jurek Filar: kompozytor, piosenkarz, autor tekstów, animator kultury. Główny kompozytor i wokalisty grupy Nasza Basia Kochana, której był współtwórcą m.in. z Jackiem Cyganem. Nasza Basia Kochana, w której składzie nie było żadnej Basi (nazwa grupy pochodzi od imienia Basi Bołtuckiej z Gdańska, która obecnie mieszka pod niebem Australii), stała się jedną z najważniejszych grup spod znaku Krainy Łagodności, a Jurek Filar napisał ich dwa pierwsze wielkie, do dziś śpiewane przeboje: „Sambę sikoreczkę” oraz „Za szybą” (z kultowym tekstem „…całkiem spokojnie wypiję trzecią kawę”).

Po rozstaniu z Naszą Basia Kochaną zaczął solową karierę i współpracę m.in. z Grażyną Łobaszewską, Rudim Schubertem, Hanką Bielicką, kabaretem Pigwa Show. Wciąż jest śpiewającym poetą z Krainy Łagodności, gra koncerty i niespiesznie nagrywa kolejne płyty.

A że Festiwal Filmów-Spotkań NieZwykłych ma to szczęście, że przyjaźni się z Jurkiem Filarem, w piątek siądziemy razem na trawie i jak grupa przyjaciół, porozmawiamy, poopowiadamy anegdoty i zaśpiewamy wspólnie różne piosenki. Na pewno także niezapomnianą „Sambę sikoreczkę” i o tym, że „…całkiem spokojnie wypiję trzecią kawę”.

Plener obok Dworku Ojca Mateusza, piątek, godz. 21.00