Wydarzenia

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wręczenie Kamienia Optymizmu Januszowi Gajosowi oraz Korony Sandomierskiej Janowi Komasie

26 czerwca, 2021 godz. 21:00

Jeżeli mówi się, że dobry aktor jest jak wino, z wiekiem staje się coraz lepszy, to co można powiedzieć o aktorze wybitnym, aktorze niezwykłym, jakim jest Janusz Gajos? Dla jednych idolem dzieciństwa był Janek Kos („Czterej pancerni i pies”), inny zaśmiewali się do łez z Tureckiego („Kabarecik Olgi Lipińskiej”), kolejnych przerażał major „Kąpielowy” („Przesłuchanie”), zadziwiał sędzia Laguna („Piłkarski poker”), niepokoił cenzor Rabkiewicz („Ucieczka z kina Wolność”) i prokurator („Body/Ciało”)… Nie chodzi o to, aby wymieniać wszystkie role Janusza Gajosa, a podczas blisko 60 lat kariery nazbierało się ich naprawdę wiele: nagradzając go Kamieniem Optymizmu dla Aktora NieZwykłego wyrażamy niekłamany podziw dla artysty, który każdą nasyca indywidualnością i wewnętrzną siłą.

Jest znamienne, że Koronę Sandomierską dla Reżysera NieZwykłego odbiera reżyser młodego pokolenia. Jego filmy – „Sala samobójców” (2011), „Miasto 44” (2014), „Boże ciało” (2019, polski kandydat do Oscara) i „Sala samobójców. Hejter” (2020) – przemawiają już innym językiem, sięgają do innych środków i odwołują się już do innych wartości, niż dzieła ukoronowanych poprzedników. To kino młodych ludzi zanurzonych w świecie wirtualnym, dla których historia może być elementem gry komputerowej, a otaczający ich „real” miejscem przesiąkniętym nudą. Z drugiej strony popularność filmów Komasy wskazuje, że jego filmy są atrakcyjne dla widzów, trafiają do nich ze swoim przekazem. To właśnie przesądziło o nagrodzie, która jest zarazem wyrazem nadziei, że kolejne dzieła Reżysera NieZwykłego będą z równą dociekliwością i intensywnością eksplorować naszą rzeczywistość.

Janusz Gajos i Jan Komasa zostali nagrodzeni przy okazji 17 edycji Festiwalu. Niestety, zeszłoroczne ograniczenia pandemiczne uniemożliwiły spotkanie z laureatami na żywo, dlatego w grudniu 2020 na oficjalnym kanale YouTube Festiwalu wyemitowane zostały wywiady z nimi przeprowadzone przez Katarzynę Janowską i Łukasza Maciejewskiego.

Po uroczystości wręczenia Kamienia Optymizmu i Korony Sandomierskiej zapraszamy na koncert Natalii Sikory „Ostrożnie to moje serce”.

ul. Zamkowa 12
Sandomierz,27-600Poland
+ Google Map